ARA

Kefir Nedir? Kefirin Yapılışı ve Faydaları

19 Ağustos 2009 Çarşamba 16:16
Stres, depresyon, uyku problemleri gibi rahatsızlıklara iyi gelen vücudun direncini arttıran bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendiren, cildi güzelleştiren yorgunluğa iyi gelen kefir nedir?Kefir Nasıl Mayalanır?
K

Kafkaslar\'ın modern tıbba hediyesi     

Beş-altı yıl önce kefir diye yeni bir içecek ortaya çıktı. Yoğurda benzeyen ve hafif ekşimsi bir tadı olan bu içecek aslında bize yabancı değildi. Kökeni Kafkaslara dayanıyordu.

Türklerini asırlardır içtiği bu içecek gençlik iksiri olarak adlandırılıyordu. Özellikle İstanbul\'da ev hanımları arasında çok popüler oldu. Herkes kefir mayalamaya başladı. Kavanozlara konulan kefir mayası evlerden evlere taşındı. Birçok faydasından bahsediliyordu. Hatta içerdiği vitaminler ve besleyici özelliğinden dolayı zayıflamak için bile ideal bir içecek olarak lanse edildi. Bazı peynir ve süt firmaları, bu potansiyeli fark edince kefir için seri üretim bile başlattı, yararlarını bilimsel bir zemine dayandırmak için üniversitelere özel araştırmalar yaptırdılar. Ama bu ilgi bir süre sonra yavaşladı, hatta durma noktasına geldi. Çünkü mayalanma yöntemi yüzünden kefirin içinde önemli ölçüde alkol olduğu söylendi. \'Var, yok, çok az var\' derken tartışmalar aldı başını gitti. Bu tartışmalardan dolayı itibar kaybeden kefire 2005 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından yeşil ışık yakıldı. Yapılan açıklamada mayalanma süresi ile doğru orantılı olan alkol miktarının oldukça az olmasından dolayı, kefirin sarhoşluk vermediği ve bu sebeple dinî açıdan hiçbir mahzuru olmadığı ifade edildi. Daha sonra bir üretici firma Tarım Bakanlığı laboratuvarlarında yaptırdığı ölçümlerle kefirdeki alkol oranının dikkate değer olmadığını ispatladı. Hatta kefirdeki alkol oranı portakaldakinin altıda biri, üzüm sirkesindekinin ise sekizde biri kadar çıkmış ve böylece kefir severlerin yüreğine su serpilmişti.
Ama yine de kefir eski popülaritesini kazanamadı. Ancak kefirle ilgili olumsuz etkiler son bir yıldır hafızalardan silinmeye başladı. Bunun en önemli kanıtı, market raflarına konulan kefir şişelerindeki artış. Bir de sıvı halde içemeyenler için (her ne kadar tadı ayrana benzese de bazı insanlar beğenmeyebiliyor) Almanya\'dan ithal edilen kefir kapsülleri. Orta Asya\'dan Anadolu\'ya kadar Türk halklarının sıkça tükettiği kefirin üzerine Rusya ve Japonya\'da çok sayıda araştırma yapılıyor.
-sayfala-

Sinir sistemine iyi geliyor, hazmı kolaylaştırıyor


Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç, kefire olan ilginin artışını Kafkas halklarının uzun yaşamı üzerine yapılan araştırmalara bağlıyor.Kafkaslar\'da asırlardır tüketilen kefir, modern yemek alışkanlıklarının tahribata uğrattığı bağırsak florasını sağlığına kavuşturuyor, vücudun probiyotik ihtiyacını karşılıyor. Antioksidan etkilere sahip olduğu için antibiyotiklerin öldürdüğü yararlı bakterileri koruyor. Depresyona ve uyku problemlerine iyi geliyor. Stresi azaltıyor ve sinir sistemini sakinleştiriyor. En önemli özelliği ise enfeksiyonlara karşı vücuda direnç sağlıyor olması. Kronik yorgunluklar ve halsizlikler için özellikle tavsiye ediliyor. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geliyor, hazmı kolaylaştırıyor. Damar sertliğine ve kas kasılmalarına faydalı. Cilde genç bir görünüm ve parlaklık kazandırıyor. Ender Saraç, kefiri sıvı olarak tüketemeyenlere sabah ve akşam olmak üzere kapsülünü günde iki kere almalarını öneriyor. Sıvı halde çeşitli boylarda piyasaya sunulan kefirin çocuklar için çilekli, muzlu, orman meyveli çeşitleri de var

Kefir nasıl yapılıyor?


Kefir, inek, koyun ya da keçi sütünün kefir taneleriyle mayalanmasıyla yapılıyor. Süt kaynatılır ve cam bir kap içinde ılıtılır. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 çorba kaşığı kadar kefir tanesi içine atılır, iyice karıştırılır. Kefir mayalandıktan sonra içindeki taneler süzülüyor, yeninden kullanılmak üzere 2-3 üç gün cam bardakta saklanabiliyor. \'Kefir tanesi nedir ve neye benziyor?\' diye sorarsanız, karnabahara ya da patlamış mısıra benziyor. Boyutları 0,5-3 cm arasında. Lastik kıvamındaki bu taneler Kafkaslar\'da ortaya çıkmış ve oradan tüm dünyaya yayılmış. Ama nasıl oluştuğu bilinmiyor

Kefir tanelerini nereden bulabilirsiniz?


Eğer kefiri evde mayalamak isterseniz taneleri ziraat fakültelerinde bulabilirsiniz. Ege Ziraat Fakültesi, kefirle ilgili araştırma yapan üniversitelerin başında geldiği için buradan temin edilebilir. Aktarlardan da bulma imkânınız var. Hazır kefir satan firmalarla da bağlantı kurabilirsiniz.

ZAMAN

-sayfala-

Bu haber 9123 kez okundu

Benzer Haberler

Bu habere yorum ekleyin

Anketimize Katılın

Oy ver
Toplam 30 oylama
ÜYE GİRİŞİ
veya