ARA

İp Atlama Faydaları

10 Haziran 2009 Çarşamba 12:58
Yağ yakmanın, direnci artırmanın, koordinasyon ve denge geliştirmenin etkili bir yoludur, ip atlamak. Aynı zamanda, ip atlamak hızlı kalori yakıcısı bir kardiyo egzersizidir.

Yağ yakmanın, direnci artırmanın, koordinasyon ve denge geliştirmenin etkili bir yoludur, ip atlamak. Aynı zamanda, ip atlamak hızlı kalori yakıcısı bir kardiyo egzersizidir. İp atlama hızınıza bağlı olarak dakikada ortalama 11 kalori yakabilirsiniz. Eğer hızınızı ve kondisyonunuzu arttırarak atlamaya devam ederseniz dakika başına 20 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. Yani ne kadar hızlı atladığınıza göre 10 dakikada 111 ila 200 kalori yakabilirsiniz.

Uzak doğu sporlarında ve boksta da oldukça popüler olan "ip atlamak", kondisyondan ziyade, dövüş sporları için önemli olan el ve ayak hareketlerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla yapılır. Profesyonel sporcular, biraz daha zorlaştırmak için, ağır halat ya da içinde çelik olan hortum ile atlarlar.

İlk yapmanız gereken şey, atlayacağınız ipin doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktır. İpin tam ortasına basın ve ipi vücudunuz boyunca dümdüz çekin. Eğer boyu göğüslerinizin ortasına kadar gelebiliyorsa sizin için uygun görünüyor demektir. İp atlamak için başta biraz pratik gerekebilir. İp atlarken beton da atlamamaya çalışın, çünkü bu eklemlerinizi yıpratacaktır. Zemin için çim, parke, yoga matı veya halı seçmeye çalışınız. İp atlama egzersizini biraz daha zorlaştırmak için ayaklarınıza veya el bileklerinize hafif kum torbası takmayı deneyebilirsiniz, bu stil ip atlamak yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.

İP ATLAMANIN FAYDALARI

* Bu kardiyo egzersizi ile saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.

* İp atlamak komple bir vücut çalışmasıdır.

* Hızınızı ve eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.

* İp atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.

* El ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.

* Kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.
 

* İp atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.

* Selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.

* Lenf sistemini çok iyi çalıştırır.

* Zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. Stres attırır.

* Varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir

 

 

 

 

-sayfala-
Bu haber 9238 kez okundu

Benzer Haberler

Bu habere yorum ekleyin

Anketimize Katılın

Oy ver
Toplam 30 oylama
ÜYE GİRİŞİ
veya