ARA

Boyunda Düzleşme

22 Temmuz 2009 Çarşamba 17:43
Sürekli bir baş ağrısı, uyuşukluk, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, boyunda gerginlik sabahları tutukluk tüm bunlar boyun düzleşmesinin belirtileri.Peki boyun düzleşmesi nedir? Boyunda düzleşme nasıl tedavi edlilir?
B

Boyun düzleşmesi insanların yaşam kalitesini düşüren oldukça sinsi bir hastalıktır.
Boynunda düzleşme olan hastalar hastalığın tipik belirtisi olan baş ağrılarının sebebinin boyundan kaynaklandığını düşünemez.Nöroloji, dahiliye ,psikiyatri gibi bölümlerle ilgili olduğunu düşünürler.Doktor doktor gezerek ağrılarına çare ararlar.
Boyundaki problemler nedeniyle oluşan baş ağrısı fizik tedavi ve beyin ve sinir cerrahi uzmanlarınca değerlendirilir


Boyunda Düzleşme Belirtileri

1) Sabahları sanki hiç uyumamış gibi dinlenmeden kalkma,kronik yorgunluk
2) Zonklayıcı tarzda olmayan, genelde enseden hatta omuzlardan başa doğru yayılan başı sarmalarcasına bir baş ağrısı.Çok şiddetli boyun gerginliklerinde ağrı dayanılmaz olur hastayı gece uyutmaz ve sersemlik yapar.Başağrısı tutulan kasa göre tek taraflı olabilir.
3) Şiddetli boyun düzleşmesi vakalarında kola yayılan ağrı ve kolda güç kaybı.
4) Şiddetli ağrı sırasında mide bulantısıda hissedilebilir.
5) Boyunda gerginlik, sağa sola çevirirken yada herhangi bir yönde hareket ettirirken çıtırdama, zorlanma,tutukluk,yanma.
6) Kürek kemiklerinde sırtta hatta belde ağrı sertlik,tutukluk,
7)Göğüs kafesinde batma.
8) Konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, boş boş düşünme, dalgınlık, sersemlik.
9) Alınganlık, sinirlilik ve tahammülsüzlük.

Her hastada etkilediği kısa bağlı olarak daha farklı belirtiler de olabilir.

Bu belirtiler siz de başgösteriyorsa kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanına muayene olun.

-sayfala-


Boyunda Düzleşme Tedavisi

Çok rahatsız edici derecede olmayan boyun düzleşmelerinde kas gevşetici haplar, merhemler kullanılır.Ayrıca doktor boyunluk takmayı önerebilir.Boyunluk takamk ilk başlarda çok sıkıcı gibi gelse de oldukça fayda sağlar çünkü gerilmiş baskıya maruz kalmış boyun kasları iyice güçsüzleşmiştir, kişi başını dik tutmaktan bile rahasız olur.Boyunluk destek olması ve duruş bozukluklarını engellemesi bakımından oldukça rahatlatıcı bir tedavi aracıdır.Isıtılmış bir havluyla ağrıyan bölgeye kompres yapıp isitirahat etmek, stresten uzak kalıp gevşemek,rahatlamak da oldukça faydalı ve ağrı anlarında kendi kendınıze yapabileceğiniz bir tedavidir.

Boyunda düzleşmenin yanı sıra fıtık gibi oluşumlar varsa ve ağrılar kola yayılacak ölçüde fazlaysa hastaya fizik tedavi yapılır. Boyunda dülzeşme olan hastalar cereyandan hava akımından uzak durmalılar, çok fazla terli kalmamalı üşütmemeli, klimaya direk maruz kalmamalılar.

Boyun düzleşmesi genelde hareketsiz masa başında, bilgisayar başında uzun çalışan ve strese maruz kalan insanlarda daha çok görülen bir hastalıktır.

Bu yüzden masa başında billgisayar başında çalışırken ufak molalar verip yerinizden kalkın yaşamınızı biraz hareketlendirin.Günde yarım saat yürümeye çalışın.

Egzersiz yapın.Düzenli egzersiz ve yürüyüş kaslarını güçlendiri kan akımını hızlandırır, ağrıları önler.

Özellikle baş ve boyun egzersizleri boyunda düzleşme rahatsızlığı olanlar için mutlaka yapılması gereken egzersizlerdir.


 

 

-sayfala-
Bu haber 31707 kez okundu

Benzer Haberler

Bu habere yorum ekleyin

Anketimize Katılın

Oy ver
Toplam 30 oylama
ÜYE GİRİŞİ
veya